domingo, 18 de diciembre de 2016

Blękitna chusteczka




Poprawny pierwotny tytuł to: Błękitna chusteczka

Piosenka mylnie tytułowana niejednokrotnie w przeróznych wydawnictwach jako Mała błękitna chusteczka.... 
lub Niebieska chusteczka...



Nasze piosenki z dawnych lat





   VIOLETTA VILLAS



Kino z dawnych lat

Flag Counter

domingo, 4 de diciembre de 2016

Anna German Dawne Melodie Cyganeria



Anna German - Cyganeria



Tekst piosenki:

Znika ciemnej nocy obłok
Ponad nim już księżyc zgasł
Złota Eos budzi Słońce
Prosi ją do tańca morski wiatr

Po brzasku w zatoce cichej pośród skał
Dla ciebie szukam w promieni świtu blasku dnia
Z obłoków zbieram gałezie srebrne pełne gwiazd
A cykad granie rozwiewa z oczu twoich sen

Linią nieba płynie w dali,
biała łódz jako agawy kwiat
Morze śpiewa, morze śpiewa
rytmem fal gra odwieczny czas

Na zawsze marzenia chcemy światu dać
Zuchwale bogom z Olimpu każdy uśmiech skraść
Obdzielić wszystkich, by mogli kiedyś jedną z rzek
Z obolem szczęścia przeprawić się na drugi brzeg.



Flag Counter



Nasze piosenki z dawnych lat


   VIOLETTA VILLAS

Nasz Twitter: @DAWNE_MELODIE Połącz się z nami

@DAWNE_MELODIE


Kino z dawnych lat

Anna German - Człowieczy los i zycie niepowtarzalnej i niezapomnianej piosenkarki



Jakie miała życie Anna German?

Anna German życiorys. Festiwal Opole 1964, wypadek we Włoszech, ślub ze Zbigniewem Tucholskim, narodziny syna Zbigniewa juniora - najważniejsze chwile w życiu Anny German.

ANNA GERMAN - ŻYCIORYS. Kim była Anna German?

Anna German urodziła się 14.02.1936 w Urgenczu, w Uzbeckiej SRR (ZSRR). Miała pochodzenie niemiecko-holendersko-rosyjskie. Matka Anny German, Irma German-Berner z domu Martens była potomkinią holenderskich mennonitów (chrześcijańskie wyznanie protestanckie o charakterze ewangelikalnym), których do Rosji sprowadziła caryca cesarzowa Katarzyna II. Rodzina Irmy mieszkała  w Wielikokniażeskoje na Kubaniu. Po wojnie przez wiele lat Irma German była wykładowcą języka niemieckiego na Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Jej ojcem był Eugeniusz German, księgowy urodzony w Łodzi, z pochodzenia Niemiec, syn ewangelickiego pastora.

W 1937 r. w czasie, gdy Irma była po raz drugi w ciąży, został aresztowany w Urgenczu przez NKWD pod zarzutem szpiegostwa i rozstrzelany w 1938. Anna z matką zostały wysiedlone z Fergany. NKWD zesłało je do Kirgistanu. W 1946 r. matka Anny, jako żona Polaka, złożyła dokumenty repatriacyjne i razem z córką, matką wyjechały do Polski. Początkowo mieszkały w Nowej Rudzie. W 1949 r. przeprowadziły się do Wrocławia i zamieszkały przy ulicy Trzebnickiej. 

Anna German uczęszczała do VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu, które ukończyła w 1955 roku. W styczniu 1962 roku uzyskała tytuł magistra geologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Studia ukończyła z wyróżnieniem.

Zadebiutowała jako piosenkarska w 1960 r. we wrocławskim Kalamburze. W 1963 roku wzięła udział w III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie zdobyła II nagrodę w dniu polskim za utwór "Tak mi z tym źle".

W 1964 r. Anna German zdobyła drugą nagrodę na Festiwalu Piosenki w Opolu śpiewając piosenkę "Tańczące Eurydyki".


Nasze piosenki z dawnych lat

Za tę samą piosenkę dostała nagrody podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1964 r. Podczas III Festiwalu Piosenki w Opolu w 1965 r. zdobyła I nagrodę za piosenkę "Zakwitnę różą".


Na niżej umieszczonym video, Anna German, otoczona liczną orkiestrą, przygotowuje interpretacje piosenki Człowieczy los...


A na tym, poniżej... Czlowieczy los jest już gotowy... Śliczny temat i śliczna interpretacja! Jak to Anna German, zawsze bardzo starannie przygotowywała swoje piosenki do jak najlepszego wykonania. Była ogromnie staranna - mówiono...


Anna German w San Remo 1967

Anna German w 1966 r. podpisała trzyletni kontrakt z włoską firmą fonograficzną CDI. W 1967 r. jako pierwsza i jedyna w historii polska artystka zaśpiewała na XVII Festiwalu w San Remo, a także jako pierwsza cudzoziemka na XV Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej.


Flag Counter


   VIOLETTA VILLAS

WYPADEK ANNY GERMAN

Anna German przebywała we Włoszech. Renato z wytwórni Compagna Discográfica Italiana pożyczył samochód od swoich rodziców na trasę koncertową z German. Poprzednią noc spędził w Szwajcarii i sam przyznał Annie, że nie spał przez całą noc. Podczas podróży w kierunku Bolonii Renato walczył z sennością i zmęczeniem. Sytuację dodatkowo pogarszał fakt, że Anna zanuciła "Torna Surriento", nastrojową pieśń, którą chwilę wcześniej śpiewała na koncercie. Przed Bolonią, na wysokości miasteczka San Lazzaro, Włoch zasnął za kierownicą sportowego auta. Samochód uderzył w kamienny mur oddzielający autostradę od wzniesienia. Siła uderzenia była tak ogromna, że Anna German wyleciała z auta kilkanaście metrów dalej w zarośla na zboczu wzgórza przebijając całym swoim ciałem przednią szybę samochodu. Auto miało zniszczony cały bok od strony kierowcy. Do wypadku doszło 27.08.1967.

Anna German po wypadku powracała do zdrowia przez 3 lata. 
Na scenie pojawiła się 1970 r.


Na nizej umieszczonym video Anna German na pierwszym nagraniu po wypadku i powrotu do zdrowia, choć niezupełnie jeszcze...


ANNA GERMAN i ZBIGNIEW TUCHOLSKI - ŚLUB

Anna German i Zbigniew Tucholski zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia latem 1960 roku. Poznali się we Wrocławiu, gdzie German studiowała geologię na Uniwersytecie Wrocławskim. - Po załatwieniu wszystkich spraw naukowych poszedłem na pływalnię, gdyż był to upalny czerwcowy dzień 1960 roku. Chcąc się wykąpać, poprosiłem piękną, wysoką blondynkę o opiekę nad moimi rzeczami... - opowiadał kilka lat temu Tucholski w wywiadzie dla "Informatora Żoliborza". Po wypadku Anny German w 1967 roku we Włoszech, Tucholski porzucił karierę naukową, by opiekować się przykutą do łóżka swoja ukochaną żoną. To dzięki jego poświęceniu i miłości Anna German nie straciła wiary, że będzie kiedyś chodzić.


Anna German i Zbigniew Tucholski wzięli ślub 23 marca 1972 r. w Zakopanem. Ceremonia odbyła się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Świadkową Anny German była jej masażystką, świadkiem mężczyzna, którego Tucholski spotkał na ulicy przed urzędem. Na ślubie nie było jednak matki Anny German. Irma Martnes-Berner nie tolerowała Tucholskiego, nie lubiała go i nie chciała, 
by jej córka wychodziła za mąż.


Zbigniew Tucholski junior - narodziny syna Anny German

27 listopada 1975 r. urodził się syn Zbigniew junior. Z powodu macierzyństwa German na rok zawiesiła swoją działalność artystyczną.


ANNA GERMAN - walka z nowotworem kości

W połowie lat 70-tych wykryto u niej chorobę nowotworową. Jesienią 1980 roku po powrocie z koncertów w Australii nastąpił nawrót choroby zdiagnozowanej jako mięsak kości. Będąc w zaawansowanym stadium choroby komponowała psalmy i pieśni poświęcone Bogu. Wykonywane utwory zapisywała na domowym magnetofonie.


Po dwóch latach przegrała walkę z ciężką chorobą. Umarła w nocy 25 sierpnia/26 sierpnia 1982 r. ok. godz. 00,20 w warszawskim Szpitalu Klinicznym przy ulicy Szaserów.


Jak zmarła Anna German?


Anna German miała trzy nowotwory. 
Białaczka zaatakowała także Annę German



Piosenkarka zmarła 25 sierpnia 1982 roku, w wieku zaledwie 46 lat, na nowotwór kości. Anna German przez kilka lat chorowała na mięsaka złośliwego kości, ale mało kto wiedział, że rak zaatakował też inne narządy. Krzysztof Cwynar po latach wspominał w jednym z wywiadów, że Anna German miała trzy nowotwory, w tym także białaczkę. Choroba Anny German była ciosem dla jej rodziny - męża Zbigniewa Tucholskiego i matki Irmy Martens-Berner.

Życie nie oszczędzało słynnej piosenkarki. W 1967 roku Anna German miała bardzo poważny wypadek we Włoszech, po którym przez trzy lata wracała do zdrowia. German przez pół roku leżała w szpitalu w gipsie, a dopiero po kolejnych 6 miesiącach zrobiła pierwszy krok. Kiedy wydawało się, że najgorsze już za nią na Annę German spadła kolejna tragedia.

W połowie lat 70. pojawiły się pierwsze objawy raka. Lekarze wykryli u Anny German nowotwór. Piosenkarka była wtedy w ciąży. Życie nienarodzonego dziecka było zagrożone, więc przeszła intensywne leczenie. Nie miała jednak żadnych gwarancji, że choroba nie powróci.


Anna German chorowała na trzy nowotwory

Anna German zdawała sobie sprawę, że jej dni są policzone. Nie chciała się leczyć w szpitalach, bo pragnęła do końca śpiewać, koncertować, cieszyć się chwilami spędzonymi z ukochanym mężem Zbignewem i synem Zbyszkiem juniorem. Niestety w 1979 roku podczas trasy koncertowej po Australii nastąpił nawrót choroby. W październiku piosenkarka straciła przytomność na koncercie.

Wróciła do domu na warszawskim Żoliborzu, ale odmówiła leczenia w szpitalach.

Anna German starała się najdłużej jak się to dało ukrywać chorobę nowotworową przed najbliższymi znajomymi. Przyjaciel Anny German, Krzysztof Cwynar, po latach wyznał, że German chorowała nie tylko na nowotwór kości, ale także na białaczkę.

- Moja żona wiedziała, że Ania ma trzy nowotwory, w tym białaczkę. Jednak prosiła, by mi o tym nie mówić... – powiedział Krzysztof Cwynar.




POGRZEB ANNY GERMAN

Pogrzeb Anny German odbył się 30 sierpnia 1982 r. Artystka została pochowana na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie. Na jej tablicy nagrobnej widnieje napis z Psalmu 23: "Pan jest pasterzem moim".





Nasz Twitter: @DAWNE_MELODIE Połącz się z nami

@DAWNE_MELODIE




Kino z dawnych lat